Firmalarımızdan ARG Medikal SDÜ İle Lisans Anlaşması İmzaladı

Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında yerli ve milli üretimine katkı sağlamak amacıyla geliştirilen “14 adet diş modeli” isimli Endüstriyel Tasarımı ticarileştirildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Eroğlu’nun iki yıl süren yoğun çalışması sonucunda ortaya çıkan ve Türk Patent Marka Kurumu tarafından tescillenen çalışma; Göller Bölgesi Teknokentinde yer alan ARG medikal tarafından üretilecek.

222

Ürünün ticarileşmesi ve seri üretime geçilmesi için Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ARG medikal ile görüşmeler gerçekleştirildi. Bu doğrultuda Rektörlük Makamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Göller Bölgesi Teknokenti Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TTO Genel Müdürü Hasan Yılmaz, TTO Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Ramazan Kuram, ARG Medikal Firma Yöneticisi Doç. Dr. Halil Aşçı ile ARG Medikal firmasından Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Sofu,  Türk Patent ve Marka Kurumu SDÜ Koordinatörü Öğretim Görevlisi Saygın Uslu’nun katıldığı imza töreninde, tasarımın ticarileşmesi ile ilgili olarak Üniversitemizin ilk lisans sözleşmesi  imzalandı. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana imzalanan ilk lisans sözleşmesi olma özelliğine sahip tasarım, sahibinden üretici firmasına kadar tamamen SDÜ ailesi tarafından oluşturuldu.

Türkiye’de Bir İlk

“Tasarım Tescil Belgesi”ni almaya hak kazanan ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin eğitim sürecinde kullanacakları diş modellerinin tasarımı sadece Üniversitemize ait. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin eğitim sürecinde kullanılan ve yurtdışından temin edilen diş modellerinin üretimi ile öğrencilerin eğitim sürecinin kolaylaştırılması, maliyeti azaltarak yerli ve milli üretime katkı sağlanması amaçlanıyor. Daha önce 3 bin Euro civarı fiyat ile yurt dışından ithal edilen “14 adet diş modeli”, Ülkemizde ilk kez Üniversitemiz tarafından  geliştirildi. Süleyman Demirel Üniversitesinden ülkemizde diş hekimi olma yolunda eğitimlerini sürdüren her öğrencinin eğitim kiti olan diş modelleri, Üniversitemiz Göller Bölgesinde yer alan SDÜ’nün öğretim üyelerince oluşturulan ARG Medikal firmasından temin edilebilecek.

 

3333

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X