“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 8. Koordinasyon Toplantısı” Yapıldı

“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 8. Koordinasyon Toplantısı”, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başkanlığında video konferans sistemi ile gerçekleştirildi.

Bakanlık Toplantı-1

Üniversitemiz Araştırma ve Yenilikçilik Direktörü ve Göller Bölgesi Teknokenti Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi ve Mühendis Koray Arıdoğan’ın katıldığı konferansta, pandemi dönemiyle birlikte teknoparklar ve Ar-Ge tasarım merkezlerinde yapılan çalışmalar konuşuldu.

Toplantının açış konuşmasında Bakan Mustafa Varank, içinde bulunduğumuz süreçte girişim ekosistemini korumaya özen gösterdiklerini vurgulayarak “Bu dönemde TSE ile birlikte üretim tesislerinde alınması gereken önlemlere ilişkin bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara covid-19 güvenli üretim kalite belgesi veriyoruz. 2 haftada 76 sanayi kuruluşundan başvuru aldık. 7 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlandı ve bu belgeyi almaya hak kazandı. Teknopark yönetici şirketlerimizin de kılavuzdaki yönergelere uymasını belge için başvuruda bulunmasını bekliyoruz. Bu belgeyi alabilmek için Teknoparklarımızın bünyesindeki her firmanın ayrı ayrı başvuru yapması gerekmiyor. Tüzel kişi olarak siz başvuruda bulunabiliyorsunuz alınan bu belge firmalara iç ve dış pazarda büyük kolaylık sağlayacak.” dedi.

Bakanlık Toplantı-3

Bakan Varank, büyüme ve kalkınmanın itici gücünün genç girişimci ve yenilikçi startup’lar olduğunun altını çizerek üretimde katma değer arttırıldığı sürece, rekabet gücünün kazanıldığını söyledi.

Daha çok kuluçka merkezi kurup daha fazla fikre destek verilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Varank, “Genç girişimlere ilham verecek, motivasyonlarını artıracak ve heveslerini diri tutacak mekanizmaları uygulayın. Bakanlık olarak her türlü yeni fikre açığız, yanınızdayız.” diye konuştu.

Varank, gelecek dönemde teknopark bünyesindeki teknoloji transfer ofislerinin, TÜBİTAK desteklerinden yararlanabileceğini belirterek bu alanda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ve Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit önemli hususları tüm teknopark temsilcileri ile paylaştı. Akabinde teknopark temsilcileri de görüşlerini ifade etti.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X