Göller Bölgesi Teknokent’i Isparta Medyasında

Göller Bölgesi Teknokent’i Isparta Medyasında

Göller Bölgesi Teknokenti Genel Müdürü ve Koordinatörü Doç. Dr. Erkan POLAT Kanal 32’de ekranlara gelen 10 Aralık’ta Ekonomi Vizyon’un ve Basın Kulübü’nün de 5 Ocak 2016 tarihli programının konuğu oldu. Göller Bölgesi Teknokentinden bahseden Polat, Türkiye’deki 61 teknokent arasında 15. sıraya yükselme hedefleri olduğunu söyledi.

Göller Bölgesi Teknokenti’nin 7 ortaklı Burdur ve Isparta’nın en büyük birlikteliği olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erkan Polat , “SDÜ’nün bünyesinde kurulmuş olması da bizim için büyük bir avantaj. Teknokent, bakanlığımızın kurguladığı bir yapı. Bu yapı yarı kamusal bir anonim şirketliği şeklinde. Isparta’nın hep teşvikten faydalanamadığından bahsederiz ya, teşvikler yönünden Isparta’daki boşluğu doldurabilecek bir yer aslında. Akademik anlamda bakıldığında öğretim üyelerimizin tamamı devlet görevlisi olduğu için bir şirket açmaları yasak. Akademisyenlerimize şirket açabilme olanağı sağlıyor. Sadece hocalarımıza değil, öğrencilerimize de sağlıyor. İnovasyon konusunda ciddi avantajları var.

Göller Bölgesi Teknokenti Kanal 32de-1

Türkiye’deki teknokentler arasında 37’de 22 gösterge açısından çok parlak görünmüyor. İlk 15’e çıkmak ilk hedeflerimizden biri. 2015’de 55 firma varken 66’ya ulaştı firma sayımız. Ciddi bir eklemlenme var. Şuanda 62 firmamız var. Yılbaşından bir gün önce eklenen firmamız Rosense. Gülbirliğin teknokentte olması bizim için önemli. Türkiye’de 3325 firma var teknokentte çalışan. 2 milyar doların üzerinde ihracat yapmış durumda sadece teknokentler. 12 yıllık bir süreçte 5 milyarlık bir vergi muafiyeti söz konusu. Bizde 10 yıllık sürede 10 milyon dolar ihracat yapmışız. Bugüne kadar 1 milyon liralık bir vergi muafiyeti sağlanmış durumdayız teknokentimize. Kanser üstüne çalışmalar var. Sağlık teknolojileri konusunda da teknokentte ciddi bir yatırım sağlanabilir” diye konuştu.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

X